Ad-hoc řešení WMS samotné firmy nespasí

lubos doleza

Sofistikované systémy dnes dokážou efektivně řídit všechny skladové operace. Systém však sám o sobě nic nevymyslí, postupuje podle nastavených algoritmů, takže důležitá je role implementátora WMS, potažmo vedoucího skladu. To jsou slova vedoucího obchodního oddělení Luboše Doležala pro portál praktická logistika.cz

Lidé a jejich přidaná hodnota

Je to o lidech a jejich zkušenostech a přístupu. Samotné výhody systému řízeného skladu ještě nezaručí, že váš sklad bude fungovat správně a především efektivně. Je třeba součinnost dodavatele WMS a vedoucími skladu, kteří si vzájemně vyměňují informace, zkušenosti, tak aby se eliminovaly chyby a zvýšila se efektivita jednotlivých skladových procesů.  

Ad-hoc řešení na míru firmy brzdí

Proto použitím korporátních systémů řízeného skladu většinu firem nespasí. Často jde o ad-ho řešení, které firmy brzdí. Zaměstnanci musí používat určený standard napříč korporací, což způsobuje svázanost jednotlivých procesů. Na první pohled se jejich řešení tváří jako WMS, ale ve skutečnosti jde o zakázkový list.

Dodavatel jako parťák do nepohody

Proto je zde klíčová role i dodavatele WMS, který by měl nabízet systém s přidanou hodnotou a nekopírovat jen požadavky zákazníka. Ten má obvykle zkušenosti z vlastního provozu, který zná lépe než dodavatelé WMS. Nicméně rozsáhlé zkušenosti má zpravidla i dodavatel, jehož rozšířená globální řešení v sobě zahrnují zkušenosti stovek nebo tisíců zákazníků z různých oborů.

Nebojte se jít do automatizace

Hlas, autonomní vozíky, automatické aplikátory etiket, kamerové systémy …

Ale ani člověk není neomylný, proto je zapotřebí vzít v úvahu i řešení, která mohou určité úkony ve skladu vykonávat za vás. Zbavíte se tak chybovosti a ulehčíte svým pracovníkům do značné míry práci. Zapojením automatizačních prvků spojíte tak procesy ve skladu v jeden fungující celek.

Například autonomní vozíky, které mohou ve skladu pracovat spolu se skladníky a pomáhat jim eliminovat zbytečné přesuny napříč skladem s kompletní objednávkou. Vychystávání pomocí hlasu, kdy skladník se systémem komunikuje pomocí řeči a nemusí tak ztrácet čas čtením příkazů z displeje terminálu a ani následným potvrzováním pomocí klávesnice terminálu.

Celý rozhovor s naším obchodním ředitelem Ing. Lubošem Doležalem si můžete přečíst zde -> Systém řídí, člověk přemýšlí.