Chytré značení skladu čárovým kódem pro Solvent

O zákazníkovi

Skupina firem Solvent je ryze česká společnost, která působí jako velkoobchod s drogistickým zbožím a zároveň provozuje dvě maloobchodní sítě drogerií pod značkami TETA drogerie a TOP drogerie, síť lékáren TETA lékárna a online lékárny SLEKY.cz a Apotek.cz. Jako velkoobchod a  distributor drogistického zboží od klíčových výrobců zásobuje 5 500 maloobchodních jednotek.

Historie společnosti se datuje do roku 1992 a od té doby vystoupala až na pozici největšího distributora a prodejce v oblasti drogistického zboží v České republice s obratem přes 8 mld. Kč a více než 3 000 pracovníky. Centrála a logistické centrum Solvent ČR, s. r. o. se nachází v Šestajovicích ve středních Čechách. 

Situace před realizací projektu

Z důvodu přechodu na nový systém řízeného skladu se musel sklad v Šestajovicích celkově přeznačit novými čárovými kódy. Pro vysokou úroveň flexibility a letité zkušenosti v tomto odvětví se společnost Solvent obrátila na společnost KODYS.

Cíle projektu

  • Komplexní označení skladu, skladových pozic (odolné značení pater, regálů - okénkové, paletové, podlahových zón, palet, stojanů apod.
  • Správná funkcionalita WMS systému s čárovými kódy
  • Okamžitý přehled skladu (zefektivnění procesu, měření výkonnosti skladníků) ve spojení s WMS
  • Zrychlení logistického procesu (etikety + terminály + práce skladníků)
  • Zamezení chybovosti a zvýšení produktivity práce skladníků
  • Úspora firemních nákladů spojená s nižší administrací, zjednodušení, zpřesnění a zpřehlednění

Řešení

Použili jsme nejodolnější etikety, které se úspěšně používají především v oblasti značení palet, obalů, regálů i podlah. Na podlahy jsou použity třívrstvé robustní 250 mikronové polykarbonátové etikety, které jsou extrémně odolné díky tisku z rubu materiálu, čímž je potisk chráněn celou vrchní polykarbonátvou vrstvou.  Velmi silné lepidlo zaručuje přilnavost na betonové podlaze. Etikety jsou navrženy tak, aby vhodným grafickým umístěním textu spolu s čárovým kódem zjednodušily a zrychlily práci skladníků.

Navrhli jsme také unikátní řešení pro označení skladových lokací speciálními předtištěnými víceúrovňovými etiketami na paletové regály a regálové mosty. Celý regálový sloupec je identifikován pomocí jedné víceúrovňové etikety umístěné na prvním nosníku regálu a to v pohodlné výšce pro snímání čárového kódu (obvykle v úrovni očí skladníka).

Na etiketě je několik čárových kódů a každý z nich identifikuje jedno patro regálu. Všechna patra jsou také doznačena příslušnou barvou korespondující s touto vícebarevnou etiketou. Na regály i police se použily polypropylenové fólie s digitálním tiskem a matnou polypropylenovou laminací v kombinaci se silnějším lepidlem.

Pro označení zón na sloupech a expedičních bran určených k nakládce a vykládce kamiónů byly použity PVC desky, s odolnou polypropylenovou etiketou ve formátu A4 žluté barvy, která zvýrazní její  viditelnost.

Kromě spotřebního materiálu byli skladníci vybaveni i odolným hardwarem – mobilní terminály, čtečkami čárových kódů, tiskárnami etiket a také vhodnou periferií – bezdrátovou sítí tak, aby zajistila efektivní fungování řízeného skladu.


Výsledek očima zákazníka

Díky kvalitnímu odolnému značení a dodanému HW od společnosti KODYS se nám za období leden 2018 až červenec 2019 zvýšila celková produktivita o 16%. Celkově bylo dodáno 1 345 podlahových etiket a 60 000 regálových a policových lokací. Projekt trval 4 měsíce. S nástupem modernizace skladu jsou noví zaměstnanci schopni se zapracovat na námi požadovanou efektivitu zhruba do týdne, což výrazně ovlivňuje ekonomické ukazatele společnosti. Spolupráci s firmou KODYS můžeme všem doporučit. 

Petr Filek

Provozní ředitel LC