Prazdroj - případová studie - Kodys

V Prazdroji jsme za 4 měsíce označili 730 000 palet a zvýšili produktivitu o 30%

Zakázková řídicí aplikace a aplikátor etiket...

O zákazníkovi

Plzeňský Prazdroj, legendu mezi českými pivovary, není třeba představovat. Ročně vyrobí okolo 11 milionů hektolitrů piva a s exportem do více než 50 zemí celého světa. Je největším výrobcem a exportérem českého piva. Kromě světově proslulého plzeňského ležáku vyrábí i různé druhy piva Gambrinus včetně ovocných radlerů, dále cidery pod značkou Frisco a Kingswood, nealkoholické pivo Birell, pivní speciály Master a v pivovarech ve Velkých Popovicích a Nošovicích také značky Kozel a Radegast.

Situace před implementací našeho řešení

KODYS zabezpečuje pro aplikátory servisní podporu a dodávky spotřebního materiálu. V této souvislosti vyvstal nový požadavek pro dodání ekonomicky přívětivějšího řešení pro automatickou aplikaci etiket na palety. Na základě zkušeností z provozu vznikl i požadavek na možnost vizuální kontroly výrobních dat operátorem natištěných na dně plechovek prostřednictvím kamerového systému.

Po provedené analýze KODYS navrhl vlastní řešení, které se skládá z hardwarového vybavení – K.aplikátor etiket přizpůsobený požadavkům zákazníka. Součástí projektu je i zakázková aplikace a související služby zahrnující implementaci, konfiguraci, zaškolení obsluhy a napojení na informační systém zákazníka.

Cíle projektu

Navrhnout a dodat ekonomicky udržitelné řešení s vysokou mechanickou spolehlivostí a dlouhou životností, které nahradí současné aplikátory. Zajistit dostupnost servisní podpory i náhradních dílů. Integrovat systém s nadřazeným ERP SAP. Cíl byl také zrychlit označování palet a zjednodušit obsluhu stroje uživatelsky srozumitelnějším prostředím.

Popis řešení

Jádrem celého projektu je K.aplikátor 170T3. Serverová aplikace je hlavní řídící komponentou, která zajišťuje oboustrannou komunikaci aplikačních strojů s nadřízeným informačním systémem SAP. Toto softwarové řešení kompletně nahradilo dosavadní komunikační rozhraní se stávajícími aplikačními systémy.

Robustní stavba aplikátoru byla navržena s důrazem na bezproblémový provoz. Pro jeho konstrukci byly zvoleny standartní komponenty renomovaných výrobců (FESTO, Siemens), zaručující dostupnost náhradních dílů a bezproblémový servis. Funkce stroje zajišťuje PLC řídící systém Siemens řady 1500 s komunikací na OPC server, který sdílí data s panelovým PC, uživatelským rozhraním aplikátoru. Tento dotykový panel umožňuje pracovníkům jednoduchou obsluhu i údržbu a zajišťuje přehledné informace o provozu aplikátoru.

Přínosy našeho řešení

  • Dostupnost náhradních dílů
  • Dostupnost servisu
  • Zjednodušení obsluhy
  • Zjednodušení údržby
  • Zajištění možnosti rozvoje serverové aplikace a výměny dat s dalšími systémy
  • Otevřenost systému řízení aplikátoru
  • Podpora dosledovatelnosti palet pomocí SSCC kódů

 

Výsledek očima zákazníka

Přes počáteční potíže s řešením postavené na míru naší společnosti se podařilo vyladit funkci aplikátoru i související serverové aplikace do funkčního celku splňujícího původní očekávání a slibující do budoucna náhradu stávajících dosluhujících aplikátorů paletových štítků.
Změna serverové aplikace pro zpracování dat o paletách ze všech stáčecích linek všech našich česko-slovenských pivovarů byla provedena právě včas, aby podpořila rozvoj dalších logistických aplikací pro automatizaci řízení skladů a logistických operací, které se v poslední době čím dál více rozvíjejí a uplatňují i v naší společnosti.

Ondřej Sýkora
Vedoucí automatizace, Plzeňský Prazdroj

Případová studie ke stažení

Stáhněte si případovou studii pro plzeňský Prazdroj ve formátu PDF

Zaujal vás tento projekt nebo potřebujete podobné řešení?

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Navrhneme řešení na míru.
Poradíme, jak implementovat systém ve vaší firmě.